Budou faktury za energie srozumitelnější?

První zprávy o úpravě vzhledu faktur za energie se objevily již na jaře v loňském roce. Energetický regulační úřad (ERÚ) však tuto informaci zcela nepotvrdil, a proto jsme se rozhodli zjistit, jak to se “srozumitelnějšími” fakturami vypadá nyní.

Energetický regulační úřad potvrdil, že úpravu vzhledu faktur za plyn a elektřinu skutečně plánuje. Důvodem je současný vzhled faktur, který zahrnuje příliš velké množství údajů. Výsledkem jsou složité a nepřehledné faktury. V současné době proto Energetický regulační úřad usiluje o prosazení zákona, který energetickým společnostem přímo nařídí, jak má vyúčtování vypadat. Navrhované změny by měly být součástí novely energetického zákona.

Podle předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové je současný vzhled faktury příliš složitý. V současné době jsou již provedené nutné analýzy vyúčtování českých energetických dodavatelů a jejich porovnání se vzhledem faktur v Evropské unii. Na základě výsledků těchto analýz navrhl Energetický regulační úřad základní kritéria pro nový vzhled faktur, který by měl být výrazně jednodušší a přehlednější.

 

Jaké informace budou nové faktury obsahovat?

● základní fakturační údaje

● jednoduché údaje o spotřebě

● deklarovanou cenu za jednotku energie včetně všech plateb, poplatků, daní, atd.

● celkovou spotřebu

● srovnání spotřeby za uplynulá období

● informace o změně ceně jednotky

● možnost snadnějšího porovnání energetických dodavatelů

 

Češi si navíc budou moci vybrat mezi jednoduchou a detailní fakturou. Obě verze však budou muset být dle nového nařízení přehledné a srozumitelné.

 

Srozumitelnější faktury až v roce 2015

Mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka uvedl, že příprava na zjednodušené vyúčtování probíhá v souladu s plánem a k novelizaci příslušné vyhlášky by mělo dojít ještě v letošním roce a v platnost by měla vejít v příštím roce.

zpět na seznam článků

Ušetřili s námi

Zuzana a Tomáš B., Domažlice

client

Nedávno jsme dostavěli malý domek s připojením na plyn. Zprvu jsme si při výběru dodavatele nevěděli rady, ale pak se nám podařilo na internetu najít Váš srovnávač a s ním už to byla hračka. Za okamžik jsme věděli, kdo je pro nás ten nejlepší. Pak už jen stačilo podepsat smlouvu a bylo to.

Adriana D., Praha

client

Už nějakou dobu jsem přemýšlela o změně dodavatele plynu. Po srovnání dodavatelů jsem si vybrala na těchto stránkách. Díky ní jsem získala nejen levnější plyn, ale i slevy na elektronické spotřebiče, nákupy a cestování.

Ptáte se, odpovídáme

Jak může jedna společnost zařídit, aby zákazníci brali plyn od ní?

Daná společnost nakoupí na trhu s plynem určité množství plynu pro své zákazníky. Příslušný regionální distributor (např. E.ON Distribuce, RWE, Pražská plynárenská Distribuce, GasNet, VČP Net, JMP Net a SMP Net) pak zajistí dopravu tohoto plynu do odběrného místa k zákazníkům.

více dotazů