Pozor na smluvní pokuty a sankce

Dodavatelé energií lákají nové zákazníky tím, že jim garantují nízké ceny na více let dopředu. Úmyslně však zákazníky neupozorní, že za případnou výpověď zaplatí sankce vysoké až deset tisíc korun. Informace o sankcích však bývají velmi dobře ukryté a dostat se k nim není vůbec snadné.

Náklady za energie tvoří podstatnou část rozpočtu většiny českých domácností. Ty se proto snaží hledat způsoby, jak ušetřit. Díky možnosti změnit dodavatele je to možné. Dodavatelé energií však nové zákazníky lákají i na ne zrovna transparentní podmínky. Jedním ze současných lákadel jsou především garantované nízké ceny energií na jeden rok i více let.

Zákazníci mnohdy podepíší výhodně vypadající smlouvu, ale často si nezjistí detailní podmínky. Když se poté rozhodnou změnit dodavatele za levnějšího, jsou nemile překvapeni výší sankcí za předčasné ukončení smlouvy. Tyto sankce často dosahují tisícových částek. Změna dodavatele se v takovém případě již nevyplatí.

 

Předčasné ukončení smlouvy je považováno za hrubé porušení smlouvy

Lidé si neuvědomují, že při podpisu smlouvy na dobu určitou se dodavateli doslova upíší. Pokud by chtěli ukončit smlouvu dříve, dopustí se hrubého porušení smlouvy a za to jim může být udělená pokuta. Její výši si však určují dodavatelé sami. Energetický regulační úřad nemá v současné době žádnou pravomoc dodavatele energií v tomto směru nijak omezovat podobně, jako je tomu u mobilních operátorů.

 

„V zásadě mohu říci, že výši smluvních sankcí nejsme schopni ovlivnit a nemůžeme snížení poplatků nařídit, zatím však efektivně funguje domluva i funkce ombudsmana. V případě extenzivního uplatňování sankcí v konkrétních případech se zatím osvědčila osobní intervence pracovníků Energetického regulačního úřadu a návrh smírného řešení problému,“ sdělil médiím mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka.

Například u RWE činí tato sankce 400 korun za každý měsíc zbývající do ukončení smlouvy. To znamená sankci ve výši až 9 600 korun, pokud by chtěl zákazník smlouvu ukončit po jednom roce namísto smluvních tří let. Pražská plynárenská si zase účtuje jednorázovou smluvní pokutu ve výši 3 000 korun.

„Ve všeobecných obchodních podmínkách je uvedeno, že jsme oprávněni za hrubé porušení smlouvy uplatnit sankci. Tato sankce je závislá na konkrétní výši spotřeby v daném případě a může dosáhnout částky až 10 tisíc korun. Naše produkty v oblasti dodávek plynu jsou všechny na dobu určitou (24 měsíců). Například s produktem eTARIF PLYN PLUS zákazník získá až 10 procent úsporu z ceny plynu,“ uvedl tiskový mluvčí skupiny ČEZ Jan Pavlů.

zpět na seznam článků

Ušetřili s námi

Zuzana a Tomáš B., Domažlice

client

Nedávno jsme dostavěli malý domek s připojením na plyn. Zprvu jsme si při výběru dodavatele nevěděli rady, ale pak se nám podařilo na internetu najít Váš srovnávač a s ním už to byla hračka. Za okamžik jsme věděli, kdo je pro nás ten nejlepší. Pak už jen stačilo podepsat smlouvu a bylo to.

Adriana D., Praha

client

Už nějakou dobu jsem přemýšlela o změně dodavatele plynu. Po srovnání dodavatelů jsem si vybrala na těchto stránkách. Díky ní jsem získala nejen levnější plyn, ale i slevy na elektronické spotřebiče, nákupy a cestování.

Ptáte se, odpovídáme

Jak může jedna společnost zařídit, aby zákazníci brali plyn od ní?

Daná společnost nakoupí na trhu s plynem určité množství plynu pro své zákazníky. Příslušný regionální distributor (např. E.ON Distribuce, RWE, Pražská plynárenská Distribuce, GasNet, VČP Net, JMP Net a SMP Net) pak zajistí dopravu tohoto plynu do odběrného místa k zákazníkům.

více dotazů